exhibitions

Zzzzz: Sleep, Somnambulism, Madness
05.10.2018–03.11.2018

Octopus 18: Mother Tongue
17.08.2018–23.09.2018

Raafat Ishak
29.06.2018–05.08.2018

Khadim Ali
29.06.2018–05.08.2018


Next Wave Gertrude Emerging Curators Program: Great Movements of Feeling
11.05.2018–16.06.2018

David Noonan
23.03.2018–28.04.2018

Sangeeta Sandrasegar
23.03.2018–28.04.2018

Richard Bell
02.02.2018–10.03.2018


Shane Cotton
02.02.2018–10.03.2018


17.11.2017–16.12.2017

Repertoires of Contention: Tony Garifalakis & Joaquin Segura
28.09.2017–04.11.2017

Octopus 17: Forever Transformed
28.07.2017–09.09.2017


Matthew Sleeth
25.06.2017–29.06.2017

The End of Time. The Beginning of Time.
05.05.2017–10.06.2017


24.03.2017–22.04.2017


24.03.2017–22.04.2017



03.02.2017–11.03.2017


28.10.2016–10.12.2016


09.09.2016–15.10.2016


09.09.2016–15.10.2016



08.07.2016–27.08.2016

Ua numi le fau
06.05.2016–25.06.2016

Studio 10: Helen Grogan, STUDIO WORK (COMPRESSION WITH OPENING PLANE)
24.03.2016–31.03.2016

If People Powered Radio: 40 Years of 3CR
18.03.2016–23.04.2016


Amy Amos Gebhardt, There Are No Others
05.02.2016–05.03.2016

Jamie O'Connell, More day than Beyonce
05.02.2016–05.03.2016

Studio 12: Josey Kidd-Crowe, Pet-shop Cookie
05.02.2016–05.03.2016

Gertrude Studios 2015
06.11.2015–17.12.2015


Studio 12: Minna Gilligan, On a clear day you can see forever
06.11.2015–19.12.2015

Helen Grogan, 'POEM (with insistence on plurality)'
17.10.2015–07.11.2015

Studio 12: Ross Coulter, iWork
18.09.2015–24.10.2015

Amiel Courtin-Wilson, The American Experiment
18.09.2015–24.10.2015


Danae Valenza and Simon McGuinness, The Torn Cloud
11.09.2015–10.10.2015

Tully Moore, What noise does a pig make?
24.07.2015–29.08.2015

Studio 12: Sean Peoples, Sorting Demon
17.07.2015–29.08.2015

Kate Newby, Always humming
17.07.2015–29.08.2015


Octopus 15: 'Lost and Profound'
22.05.2015–04.07.2015

Claire Lambe and Atlanta Eke
27.03.2015–09.05.2015

Studio 12: Soren Dahlgaard, Mobile Island
27.03.2015–09.05.2015

Alex Vivian: Thinking about branding, advertising, target audience, etc.
27.03.2015–09.05.2015


David Egan, Actually Energy Help Light
30.01.2015–14.03.2015

Marrnyula Mununggurr, Ganybu
30.01.2015–14.03.2015

Studio 12: Sarah crowEST, Running Order
30.01.2015–14.03.2015

Gertrude Studios Part Two
21.11.2014–19.12.2014


Studio 12: Sean Bailey
21.11.2014–19.12.2014

Gertrude Studios Part One
17.10.2014–15.11.2014

Studio 12: Agatha Gothe-Snape
17.10.2014–15.11.2014

Studio 12: Charlie Sofo
05.09.2014–04.10.2014


Tahi Moore (NZ)
05.09.2014–04.10.2014

Mish Meijers and Tricky Walsh
05.09.2014–04.10.2014

Octopus 14: Nothing Beside Remains
26.07.2014–23.08.2014

Studio 12: Bridie Lunney
26.07.2014–23.08.2014


Alasdair McLuckie
14.06.2014–12.07.2014

Stephen Bram
14.06.2014–12.07.2014

Taree Mackenzie
02.05.2014–31.05.2014

Why not walk backward?
02.05.2014–31.05.2014


Studio 12: Jess Johnson and Simon Ward
13.03.2014–17.04.2014

Transcendence
13.03.2014–17.04.2014

Impotent/Impetus
01.02.2014–01.03.2014

Geoff Newton
01.02.2014–01.03.2014


Clare Milledge
01.02.2014–01.03.2014

GERTRUDE STUDIOS 2013
16.11.2013–14.12.2013

Fergus Binns
15.11.2013–11.12.2013

EXPERIMENTAL CONGRESS
30.10.2013–02.11.2013


Royce Ng
13.10.2013–27.10.2013

Scott Miles
12.10.2013–02.11.2013

George Egerton-Warburton
06.09.2013–28.09.2013

Studio 12: Christopher L.G.Hill
26.07.2013–23.08.2013


Octopus 13: On this day alone
26.07.2013–24.08.2013

Vocal Folds
22.06.2013–21.07.2013

EVERYDAY REBELLIONS
11.05.2013–08.06.2013

Veronica Kent and Sean Peoples
10.05.2013–08.06.2013



23.03.2013–27.04.2013

Reko Rennie
23.03.2013–27.04.2013

Dan Moynihan
23.03.2013–27.04.2013

Ash Kilmartin
09.02.2013–09.03.2013


Geoff Kleem
08.02.2013–09.03.2013

Bridie Lunney and Torie Nimmervoll
08.02.2013–09.03.2013

Paul Yore
17.11.2012–15.12.2012

Gertrude Studios 2012
17.11.2012–15.12.2012


City Within the City
05.10.2012–07.11.2012

Hanna Tai
05.10.2012–07.11.2012

Irregular Hexagon
24.08.2012–22.09.2012

Joshua Petherick
24.08.2012–22.09.2012


Paul Yore
01.08.2012–05.08.2012

Jake Walker
13.07.2012–18.08.2012

Octopus 12: First Amongst Equals (Part I)
13.07.2012–18.08.2012

John Nixon
01.06.2012–30.06.2012


Jensen Tjhung
01.06.2012–30.06.2012

Anastasia Klose
20.04.2012–26.05.2012

Laith McGregor
20.04.2012–26.05.2012

Bellowing Echoes
20.04.2012–26.05.2012


No Name Station
16.03.2012–07.04.2012

Darren Sylvester
16.03.2012–07.04.2012

Katie Lee
03.02.2012–10.03.2012

Tom Polo
03.02.2012–10.03.2012


Masato Takasaka
02.02.2012–10.03.2012

Sanne Mestrom
19.11.2011–17.12.2011

Gertrude Studios 2011
18.11.2011–17.12.2011

Vernon Ah Kee
07.10.2011–05.11.2011


Harun Farocki
07.10.2011–05.11.2011

Trevelyan Clay
07.10.2011–10.11.2011

The Matter of Air
26.08.2011–24.09.2011

Kate Smith
26.08.2011–24.09.2011


Project 35 - Curated by 35 international curators and featuring work by 35 artists
22.07.2011–18.08.2011

Selina Ou
22.07.2011–18.08.2011

Alex Vivian
10.06.2011–16.07.2011

Catching Trucks
10.06.2011–16.07.2011


Susan Jacobs
29.04.2011–04.06.2011

Feedback Projected (Proposals Towards an Exhibition)
29.04.2011–04.06.2011

Double Negatives
29.04.2011–04.06.2011

Emily Ferretti
18.03.2011–16.04.2011


Reason and Rhyme
18.03.2011–16.04.2011

Sriwhana Spong
04.02.2011–05.03.2011

Dylan Martorell 
04.02.2011–05.03.2011

Gertrude Studios 2010
12.11.2010–11.12.2010


Matt Hinkley
12.11.2010–11.12.2010

Dying In Spite of The Miraculous
08.10.2010–06.11.2010

Nicki Wynnychuk
08.10.2010–06.11.2010

Moya McKenna
04.09.2010–30.09.2010


Octopus 10: How We Know That The Dead Return
03.09.2010–30.09.2010

Still Vast Reserves
30.07.2010–28.08.2010


30.07.2010–28.08.2010

Always Moving (A Performance Laboratory in Several Parts)
18.06.2010–17.07.2010


Damp
18.06.2010–17.07.2010

Liv Barrett
14.05.2010–12.06.2010

Mercy Street
14.05.2010–12.06.2010

David Beaumont
14.05.2010–12.06.2010


Opening Lines
09.04.2010–08.05.2010

Belle Bassin
09.04.2010–08.05.2010

Alterbeast
05.03.2010–27.03.2010

Chris Hanrahan
05.03.2010–27.03.2010


Rob McLeish
05.03.2010–27.03.2010

Peter Hennessey
05.02.2010–27.02.2010

The Agents
05.02.2010–22.02.2010

Jessie Jones
05.02.2010–22.02.2010


Gertrude Studios 2009
20.11.2009–12.12.2009

Kate Just
20.11.2009–12.12.2009

Les Choses Qui Tombent
09.10.2009–14.11.2009

Geoff Newton
09.10.2009–14.11.2009


Young Hae Chang: Heavy Industries 
04.09.2009–03.10.2009

Jackson Slattery
04.09.2009–03.10.2009

Gemma Smith
04.09.2009–03.10.2009

Octopus 9: I forget to forget
31.07.2009–29.08.2009


Ardi Gunawan
31.07.2009–29.08.2009

Newell Harry
26.06.2009–18.07.2009

Nathan Gray
26.06.2009–18.07.2009

Manuel Ocampo
26.06.2009–18.07.2009


Ash Keating
22.05.2009–20.06.2009

And The Difference Is
22.05.2009–20.06.2009

Richard Lewer
17.04.2009–16.05.2009

My Own Private Idealogue
17.04.2009–16.05.2009


Geoff Robinson
06.03.2009–04.04.2009

Lou Hubbard
06.03.2009–04.04.2009

Trevelyan Clay
06.02.2009–28.02.2009

David Griggs
06.02.2009–28.02.2009


Cryptophilistinism
06.02.2009–28.02.2009

Gertrude Studios 2008
21.11.2008–13.12.2008

Benjamin Armstrong
21.11.2008–13.12.2008

21 : 100 : 100
11.10.2008–15.11.2008


William Seeto
12.09.2008–04.10.2008

Nicolas Fenouillat
12.09.2008–04.10.2008

Matthew Shannon
12.09.2008–04.10.2008

Michelle Ussher
08.08.2008–06.09.2008


Francis Upritchard
08.08.2008–06.09.2008


04.08.2008–06.09.2008

Octopus 8: Softness in the rock: hope in disappointing times
04.07.2008–02.08.2008

Simon Pericich
23.05.2008–21.06.2008


Ardi Gunawan
23.05.2008–21.06.2008

We Are Hidden And We Can See You, We Are Hidden And You Can See Us
23.05.2008–21.06.2008

Mark Hilton
18.04.2008–17.05.2008

The Independence Project
18.04.2008–17.05.2008


Richard Bell
18.04.2008–17.05.2008

Oblivion Pavilion
14.03.2008–12.04.2008

Brodie Ellis
08.02.2008–08.03.2008

Nell and Michael Zavros
08.02.2008–08.03.2008


Dane Mitchell
08.02.2008–08.03.2008

Gertrude Studios 2007
16.11.2007–15.12.2007

Florentina Munteanu
16.11.2007–15.12.2007

Riceboy Sleeps: Jon Thor Birgisson/Alex Somers  
12.10.2007–10.11.2007


Daniel Arsham
12.10.2007–10.11.2007

Bianca Hester
12.10.2007–10.11.2007

Phillip Brophy
11.09.2007–06.10.2007

Octopus 7: Don't Show Me Your Poetry
03.08.2007–01.09.2007


Matt Griffin
03.08.2007–01.09.2007

Starlie Geikie
22.06.2007–21.07.2007

Matthew Bradley
22.06.2007–21.07.2007

Ill Communication
22.06.2007–21.07.2007


Lily Hibberd
18.05.2007–16.06.2007

Olaf Breuning
18.05.2007–16.06.2007

Irene Hanenbergh
18.05.2007–16.06.2007

Natalya Hughes
13.04.2007–12.05.2007


Arlo Mountford
13.04.2007–12.05.2007

Jensen Tjhung
13.04.2007–12.05.2007

Jooyoung Lee
02.03.2007–31.03.2007

Noel Skryzypczak
02.03.2007–31.03.2007


Christopher LG Hill
02.03.2007–31.03.2007

40 Degrees
02.02.2007–24.02.2007

Gertrude Studios 2006
24.11.2006–16.12.2006

Michelle Ussher
27.10.2006–18.11.2006


Kate Rohde
27.10.2006–18.11.2006

Cate Consandine
27.10.2006–18.11.2006

RAPT! 20 Contemporary Artists from Japan
29.09.2006–21.10.2006

RAPT! 20 Contemporary Artists from Japan
29.09.2006–21.10.2006


Nathan Gray
25.08.2006–23.09.2006

Against the Amnesiac Lifestyle Showroom
25.08.2006–23.09.2006

Octopus 6: We know Who We Are
07.07.2006–19.08.2006

Simon Horsburgh
07.07.2006–19.08.2006


Terra Incognita
26.05.2006–24.06.2006

Mark Hilton
26.05.2006–24.06.2006

Stress Less
26.05.2006–24.06.2006

The Kingpins
21.04.2006–20.05.2006


Next Wave: Grudge Match
10.03.2006–10.04.2006

Heri Dono
10.03.2006–08.04.2006

Alicia Frankovich
10.03.2006–08.04.2006

Soft Openings
03.02.2006–04.03.2006


Chris Flanagan
03.02.2006–04.03.2006

Ali Sanderson
03.02.2006–04.03.2006

Stuart Ringholt
25.11.2005–17.12.2005

Gertrude Studios 2005: The Air Between Us
25.11.2005–17.12.2005


The Power Part II
28.10.2005–19.11.2005

Laylah Ali
28.10.2005–19.11.2005

Otherworld
28.10.2005–19.11.2005

Nick Mangan
02.09.2005–01.10.2005


A Short Ride In A Fast Machine: 1985-2005
22.07.2005–27.08.2005

Sue Dodd and Phil Dodd
06.05.2005–28.05.2005

Geoff Robinson
04.02.2005–26.02.2005

You must have been in strange places
04.02.2005–26.02.2005


Octopus 5
09.07.2004–21.08.2004

Cult Classic
07.05.2004–29.05.2004

Katherine Huang
06.02.2004–28.02.2004

Gertrude Studios 2003
21.11.2003–12.12.2003


Sophie Kahn
24.10.2003–15.11.2003

Tony Schwenson
24.10.2003–15.11.2003

Kate Cotching
24.10.2003–15.11.2003

Arlo Mountford
07.10.2003–19.10.2003


Erwin Wurm
07.10.2003–19.10.2003

David Rosetzky
29.08.2003–20.09.2003

Simone LeAmon
29.08.2003–20.09.2003

Karyn Lindner
29.08.2003–20.09.2003


Octopus 4: More Real Than Life
11.07.2003–23.08.2003

Laresa Kosloff
11.07.2003–23.08.2003

Paul Knight
06.06.2003–28.06.2003

Simone Ewenson and Selina Ou
06.06.2003–28.06.2003


Damiano Bertoli
06.06.2003–28.06.2003

Brendan Lee
09.05.2003–31.05.2003

Arlene TextaQueen
09.05.2003–31.05.2003

Cate Consandine
09.05.2003–31.05.2003


Mutlu Cerkez and Marco Fusinato
04.04.2003–03.05.2003

Tony Garifalakis
04.04.2003–03.05.2003

Chris Bond
04.04.2003–03.05.2003

Renee So
07.03.2003–29.03.2003


Brazilian Wax Museum
07.03.2003–29.03.2003

Eunjung Hwang 
07.03.2003–29.03.2003

Michael Bullock
07.02.2003–01.03.2003

Christian Capurro
07.02.2003–01.03.2003


Tom Nicholson
07.02.2003–01.03.2003

Pearl Gillies (with Richard Harding)
17.01.2003–02.02.2003

Gertrude Studios 2002
22.11.2002–14.12.2002

Daniel Taylor
22.11.2002–14.12.2002


Nick Mangan
25.10.2002–16.11.2002

Screen Life
25.10.2002–16.11.2002

Mira Gojak
25.10.2002–16.11.2002

Superhero Artstaar: Beyond Good and Evil
27.09.2002–18.08.2002


Masato Takasaka
27.09.2002–19.10.2002

Kathy Temin
30.08.2002–21.09.2002

Raquel Ormella
30.08.2002–21.09.2002

Andrew McQualter
30.08.2002–21.09.2002


Octopus 3: Still Time
12.07.2002–24.08.2002

Andrea Tu
12.07.2002–24.08.2002

Sharon Goodwin
07.06.2002–29.06.2002

James Morrison
07.06.2002–29.06.2002


Chris Bond
07.06.2002–29.06.2002

Neo Noir
10.05.2002–01.06.2002

Renee So
10.05.2002–01.06.2002

Starlie Geikie
05.04.2002–04.05.2002


Parallel Structures
05.04.2002–04.05.2002

Natasha Johns-Messenger
05.04.2002–04.05.2002

Kim Power
08.03.2002–28.03.2002

Peter Robertson
08.03.2002–28.03.2002


Rattana Lakhonsri 
08.03.2002–28.03.2002

Lane Cormick
01.02.2002–02.03.2002

Plant Room
01.02.2002–02.03.2002

Stephen Honegger and Anthony Hunt
01.02.2002–02.03.2002


Harriet Parsons
23.11.2001–15.12.2001

Gertrude Studios 2001
23.11.2001–15.12.2001

Guy Benfield
26.10.2001–17.11.2001

Bianca Hester
26.10.2001–17.11.2001


Eliza Hutchison
26.10.2001–17.11.2001

Diamonds In The Rough
28.09.2001–20.10.2001

Sandra Selig
28.09.2001–20.10.2001

Sean Meilak 
28.09.2001–20.10.2001


Hot Rod Tearoom
31.08.2001–22.09.2001

Kate Beynon
31.08.2001–22.09.2001

Ole Jørgen Ness and Angus Backburn
03.08.2001–22.09.2001

Octopus 2
06.07.2001–18.08.2001


Emily Floyd
06.07.2001–18.08.2001

David Noonan and Simon Trevaks
08.06.2001–30.06.2001

Natasha Johns-Messenger
08.06.2001–30.06.2001

Adrian Jones
08.06.2001–30.06.2001


Blair Trethowan
11.05.2001–02.06.2001

Jonathan Nichols
11.05.2001–02.06.2001

Zhong Chen
11.05.2001–02.06.2001

Adam Bunny
06.04.2001–05.05.2001


Alexander Knox
06.04.2001–05.05.2001

Andrea Tu
06.04.2001–05.05.2001

Darshana Vora
02.03.2001–24.03.2001

Lane Cormick
02.03.2001–24.03.2001


None More Blacker
02.03.2001–24.03.2001

Kim Power
02.02.2001–24.02.2001

Travels in Time
02.02.2001–24.02.2001

Jane Trengove and Susan Long
13.01.2001–27.01.2001


Gertrude Studio Artists 2000
24.11.2000–16.12.2000

Chad Chatterton
24.11.2000–16.12.2000

Parekohai Whakamoe
27.10.2000–18.11.2000

Clinton Nain
27.10.2000–18.11.2000


Soft Panic
27.10.2000–18.11.2000

USEby: Asia Pacific Artist Initiatives Project
29.09.2000–21.10.2000

Louisa Bufardeci
29.09.2000–29.10.2000

Andy Alexander
01.09.2000–23.09.2000


Richard Holt
01.09.2000–23.09.2000

Damiano Bertoli
01.09.2000–23.09.2000

Amanda Florence
14.07.2000–26.08.2000

Octopus 1
04.07.2000–16.08.2000


Remember Who You Are
09.06.2000–01.07.2000

Ben Morieson
09.06.2000–01.07.2000

Narinda Cook
12.05.2000–03.06.2000

Final Fantasies
12.05.2000–03.06.2000


Anthony Hunt
07.04.2000–06.05.2000

Thomas Deverall
07.04.2000–06.05.2000

Dominic Redfern
07.04.2000–06.05.2000

Sarah Minney
03.03.2000–25.03.2000


Yin Xiuzhen
03.03.2000–25.03.2000

Chaco Kato
03.03.2000–25.03.2000

David Jolly
04.02.2000–26.02.2000

Renee So
04.02.2000–28.02.2000


James Lynch
04.02.2000–26.02.2000

RMIT Master of Fine Art by course work students
03.12.1999–18.12.1999

Louisa Bufardeci
03.12.1999–18.12.1999

1999 RMIT painting honours students
05.11.1999–27.11.1999


Ricky Swallow
05.11.1999–27.11.1999

Gertrude Studios 1999: Make It Yourself
09.10.1999–30.10.1999

Anthony Hunt
09.10.1999–30.10.1999

Georgina Duckett
03.09.1999–25.09.1999


Same As It Ever Was
03.09.1999–25.09.1999

Vera Möller
03.09.1999–25.09.1999

Fame
07.08.1999–28.08.1999

Punchline
07.08.1999–28.08.1999


Anita Kocsis
07.08.1999–28.08.1999

Incorporated
03.07.1999–24.07.1999

Amanda Florence
03.07.1999–24.07.1999

Annette Douglass
03.07.1999–24.07.1999


Julia Gorman
11.05.1999–12.06.1999

Knut Asdam.
11.05.1999–12.06.1999

Gabby O'Connor
02.04.1999–24.04.1999

Amal Saade
02.04.1999–24.04.1999


Adam Geczy
02.04.1999–24.04.1999

Laszlo Romer 
05.03.1999–27.03.1999

Penelope Aitken
05.03.1999–27.03.1999

Dry Clean Only
05.03.1999–27.03.1999


KIT: The Tower of COTIS (Cult of the Inserter Seat)
05.02.1999–27.02.1999

Alex Gawronsky
05.02.1999–27.02.1999

Nadine Christensen
05.02.1999–27.02.1999

Graham Ramsay
05.12.1998–18.12.1998


Anne Ooms
05.12.1998–19.12.1998

Simone LeAmon
05.12.1998–19.12.1998

Gertrude Studios 1998: Institutional Transit Lobby (Part 2)
06.11.1998–28.11.1998

Helen Gibbins
06.11.1998–28.11.1998


Kate Cotching
06.11.1998–28.11.1998

Gertrude Studios 1998: Institutional Transit Lobby (Part 1)
09.10.1998–31.10.1998

Paula Wong
09.10.1998–31.10.1998

Ingrid Jejina
09.10.1998–31.10.1998


George Giannopoulos
04.09.1998–26.09.1998

Ingrid Braun
04.09.1998–26.09.1998

Susie Parker 
04.09.1998–26.09.1998

Jennie Lang
07.08.1998–29.08.1998


Chris Ulbrick and Andrew McQualter
07.08.1998–29.08.1998

John Spiteri
03.07.1998–25.07.1998

Heitong
03.07.1998–25.07.1998

Mark Dundon
03.07.1998–25.07.1998


Elisa Crossing
05.06.1998–27.06.1998

Phil Edwards
05.06.1998–27.06.1998

Larissa Hjorth
05.06.1998–27.06.1998

David Burns
08.05.1998–30.05.1998


'@'
08.05.1998–30.05.1998

Penelope Aitken
08.05.1998–30.05.1998

Kate Beynon
03.04.1998–25.04.1998

Tamara Harrison
03.04.1998–25.04.1998


Loop
03.04.1998–25.04.1998

Darren Sylvester
06.03.1998–28.03.1998

Rabindra Naidoo
06.03.1998–28.03.1998

Matthieu Gallois
06.03.1998–28.03.1998


Lisa Young
06.02.1998–28.02.1998

Fassih Keiso
06.02.1998–28.02.1998

Dream Catcher
06.01.1998–28.01.1998

Adjacent
05.12.1997–20.12.1997


Simone LeAmon
05.12.1997–20.12.1997

Louise Weaver
07.11.1997–29.11.1997

Louise Jennison
07.11.1997–29.11.1997

Diorama
10.10.1997–01.11.1997


Leslie Eastman
10.10.1997–01.11.1997

Julia Gorman
05.09.1997–04.10.1997

Kate Daw and Deborah Holland
05.09.1997–04.10.1997

Albin Mullner
05.09.1997–04.10.1997


Annalea Beattie
08.08.1997–30.08.1997

Lisa Ditterich
08.08.1997–30.08.1997

Trick or Treat
08.08.1997–30.08.1997

Brett Vallance
05.07.1997–02.08.1997


Body Suits
05.07.1997–02.08.1997

Emil Goh
05.07.1997–02.08.1997

Joanne Ritson
06.06.1997–28.06.1997

Peta Clancy
06.06.1997–28.06.1997


Suzanne Boccalatte
06.06.1997–28.06.1997

Philip Rolfe
02.05.1997–31.05.1997

Alison Weaver
02.05.1997–31.05.1997

Textbase
02.05.1997–31.05.1997


Caolán Mitchell
04.04.1997–26.04.1997

Louiseann Zahra
04.04.1997–26.04.1997

Julie Davis
04.04.1997–26.04.1997

Daniel von Sturmer
07.03.1997–27.03.1997


Julie Milton
07.03.1997–27.03.1997

Wannabe
07.03.1997–27.03.1997

Jane Burns
07.02.1997–01.03.1997

Jacinta Schreuder
07.02.1997–01.03.1997


Chemistry
07.02.1997–01.03.1997

Gertrude Studios 1996: Dermartology
29.11.1996–20.12.1996

Siegfried Vetter
29.11.1996–20.12.1996

Megan Marshall
01.11.1996–23.11.1996


Tanya Eccleston
01.11.1996–23.11.1996

Jacqueline MacDonald
01.11.1996–23.11.1996

Christopher Langton and John Meade
04.10.1996–26.10.1996

Andrew Gangoiti
04.10.1996–26.10.1996


Ewen Coates
04.10.1996–26.10.1996

Warren Vance
06.09.1996–28.09.1996

Mark Wingrave
06.09.1996–28.09.1996

Lifestyle
06.09.1996–28.09.1996


Brenda Palma
02.08.1996–24.08.1996

Gabrielle Jennings
02.08.1996–24.08.1996

Trimmings
02.08.1996–24.08.1996

Sabina Ott
05.07.1996–27.07.1996


Robyn Eastgate
05.07.1996–27.07.1996

Greg Defteros
07.06.1996–29.06.1996

Sione Francis
07.06.1996–29.06.1996

Exactly
07.06.1996–29.06.1996


The Expanded Field
08.05.1996–31.05.1996

Linda Kaiser
08.05.1996–31.05.1996

Lyndal Jefferies
04.04.1996–27.04.1996

Vera Möller
04.04.1996–27.04.1996


Heather Winter
06.03.1996–30.03.1996

Practice as Technology
06.03.1996–30.03.1996

Tom Framstad
02.02.1996–24.02.1996

Anthony Pelchen
02.02.1996–24.02.1996


Marco Fusinato
02.02.1996–22.02.1996

Decadence: Ten Years of Exhibitions at 200 Gertrude Street
01.12.1995–16.12.1995

Elizabeth Kennedy
01.12.1995–16.12.1995

1031 Kilograms
03.11.1995–25.11.1995


Peter Graham
03.11.1995–25.11.1995

Andreas Reiter-Raabe
03.09.1995–25.02.1995

Lyndal Walker
01.09.1995–23.09.1995

Terri Bird
01.09.1995–23.09.1995


Robyn Eastgate
01.09.1995–23.09.1995

Wall Drawings
04.08.1995–29.08.1995

Susan Hewitt
04.08.1995–29.08.1995

Just the Block
07.07.1995–29.07.1995


Stephen Birch
07.07.1995–29.07.1995

Clare Hart
07.07.1995–29.07.1995

Crayons, Pencils and Grinders
02.06.1995–24.06.1995

Eliza Hutchison
02.06.1995–24.06.1995


Anthony Pelchen
02.06.1995–24.06.1995

Craig Wise
05.05.1995–27.05.1995

Nicole Mott
05.05.1995–27.05.1995

Jennifer Joseph
05.05.1995–27.05.1995


Raafat Ishak
07.04.1995–29.04.1995

Mark Dober
07.04.1995–29.04.1995

Anna Nervegna
07.04.1995–29.04.1995

Guy Benfield
03.03.1995–25.03.1995


Deborah Ostrow
03.03.1995–25.03.1995

Annalea Beattie
03.03.1995–25.03.1995

Anita Kocsis
03.02.1995–25.02.1995

Carlos Ras
02.02.1995–25.02.1995


john doe
02.12.1994–17.12.1994

David Jolly
02.12.1994–17.12.1994

Robert Polkinghorne
04.11.1994–26.11.1994

Karen Ferguson
04.11.1994–26.11.1994


Kate Brennan
07.10.1994–29.10.1994

Damian Bisogni
07.10.1994–29.10.1994

Jennifer Joseph
07.10.1994–29.10.1994

Adam Cullen
02.09.1994–24.09.1994


Joanne Croke
02.09.1994–24.09.1994

Jan Parker
02.09.1994–24.09.1994

James Angus
05.08.1994–27.08.1994

Andrew Seward
05.08.1994–27.08.1994


Werner Hammerstingl
05.08.1994–27.08.1994

Chris White
01.07.1994–30.07.1994

Nike Savvas
01.07.1994–30.07.1994

Roisin O'Dwyer
01.07.1994–30.07.1994


Danius Kesminas
03.06.1994–25.06.1994

Deej Fabyc
03.06.1994–25.06.1994

Callum Morton
03.06.1994–25.06.1994

Descriptions
07.05.1994–28.05.1994


Helen Nicholson
07.05.1994–28.05.1994

Virginia Barro
07.05.1994–28.05.1994

Karl-Heinz Eckert
06.04.1994–30.04.1994

Louise Paramor
06.04.1994–30.04.1994


Deception
04.03.1994–26.03.1994

Anne-Marie May
04.03.1994–26.03.1994

Jonathan Nichols
04.03.1994–26.03.1994

(un)authorised duplication
03.12.1993–18.12.1993


Deborah Ostrow and Nicola Loder
03.12.1993–18.12.1993

Dennis Del Favero
05.11.1993–27.11.1993

Kate Daw
05.11.1993–27.11.1993

Penelope Lee and 6 Degrees
05.11.1993–27.11.1993


Andrea Sunder-Plassmann
11.09.1993–23.10.1993

Anita Kocsis
11.09.1993–23.10.1993

Chris Barry
11.09.1993–23.10.1993

George Giannopoulos
06.08.1993–28.08.1993


Jonathan Hodgkin and Peter Zly
06.08.1993–28.08.1993

Jordan Marani
06.08.1993–28.08.1993

Felicia Kan
02.07.1993–31.07.1993

David Noonan
02.07.1993–31.07.1993


Roisin O'Dwyer
02.07.1993–31.07.1993

Chris Ulbrick
05.06.1993–26.06.1993

Penelope Lee
05.06.1993–26.06.1993

Amanda Robins
05.06.1993–26.06.1993


Diena Georgetti
07.05.1993–29.05.1993

Jacqueline Riva
07.05.1993–29.05.1993

Anna Nervegna
07.05.1993–29.05.1993

Deliquescence
02.04.1993–24.04.1993


Linda Judge
02.04.1993–24.04.1993

Jane Kent
05.03.1993–27.03.1993

Jennifer Peck
05.03.1993–27.03.1993

Who Do You Take Me For?
05.02.1993–27.02.1993


Elisabeth Bodey
05.02.1993–27.02.1993

Alex Rizkalla
05.02.1993–27.02.1993

Suzannah Barta
06.11.1992–12.12.1992

The Game Show
06.11.1992–12.12.1992


Peripheral Visions
02.10.1992–31.10.1992

From the Ground Up (part 2)
02.10.1992–31.10.1992

Linda Judge
02.10.1992–31.10.1992

Melinda Harper
04.09.1992–26.09.1992


Anna White
04.09.1992–26.09.1992

Claire Mitchell
04.09.1992–26.09.1992

Angela Brennan
31.07.1992–29.08.1992

Marie Sierra
31.07.1992–29.08.1992


Penelope Lee
31.07.1992–29.08.1992

Insight-Out
03.07.1992–25.07.1992

Catherine Clover
03.07.1992–25.07.1992

Shiralee Saul
05.06.1992–27.06.1992


Matthew Feeney
05.06.1992–27.06.1992

Christopher Dimeck
05.06.1992–27.06.1992

Domestic Bonds
01.05.1992–30.05.1992

Lineage
01.05.1992–30.05.1992


Jennifer Peck
01.05.1992–30.05.1992

3D
03.04.1992–25.04.1992

Malcom Bywaters
03.04.1992–25.04.1992

Gregan Mannix
06.03.1992–28.03.1992


Bette Mifsud
06.03.1992–28.03.1992

Jordan Marani
06.03.1992–28.03.1992

Colin Duncan
07.02.1992–29.02.1992

Carolyn Eskdale
07.02.1992–29.02.1992


Alex Rizkalla
07.02.1992–29.02.1992

Kate Reeves
29.11.1991–21.12.1991

Anita Kocsis
29.11.1991–21.12.1991

Around 10
01.11.1991–21.12.1991


Louise Paramor
01.11.1991–21.11.1991

Elisabeth Bodey
01.11.1991–21.11.1991

Sandra Bridie
04.10.1991–26.10.1991

Sue Pedley
04.10.1991–26.10.1991


John Bartlett
04.10.1991–26.10.1991

Association City
06.09.1991–28.09.1991

Anne Harris
06.09.1991–28.09.1991

Pat Brassington
02.08.1991–31.08.1991


Neil Emmerson
02.08.1991–31.08.1991

Martin Shaw
05.07.1991–27.07.1991

Twelve Logos
05.07.1991–27.07.1991

Charles Anderson
05.07.1991–27.07.1991


Jane Trengrove
31.05.1991–29.06.1991

Language, Faith and Possibilities
31.05.1991–29.06.1991

Sally Mannall
31.05.1991–29.06.1991

Mathew Jones
03.05.1991–25.05.1991


Kathy Temin
03.05.1991–25.05.1991

Shiralee Saul
03.05.1991–25.05.1991

Rosemary Laing
05.04.1991–27.04.1991

Richard Thomas
05.04.1991–27.04.1991


Colin Duncan
05.04.1991–27.04.1991

Arts Project
08.03.1991–30.03.1991

Frustrated Cargo: Past, Present and Incoming Studio Artists
08.03.1991–30.03.1991

Fluxus!
08.02.1991–02.03.1991


Gary Wilson
30.11.1990–22.12.1990

Matthÿs Gerber
02.11.1990–24.11.1990

Fortuna: Gertrude Street Studio Artists
02.11.1990–22.12.1990

Joan Grounds
16.09.1990–27.10.1990


Transparencies: Recent Paintings and Objects from Adelaide
24.08.1990–13.09.1990

Andrew Hurle
24.08.1990–13.09.1990

Goji Hamada
10.08.1990–22.08.1990

David Burns
06.07.1990–28.07.1990


Witness: an Exhibition of Seven Contemporary Painters
01.06.1990–30.06.1990

Seven Photomicrographs
05.05.1990–26.05.1990

Robyn Stacey
05.05.1990–26.05.1990

John Bartlett
06.04.1990–28.04.1990


Margaret Roberts
06.04.1990–28.04.1990

David Hecht
02.03.1990–31.03.1990

Deborah Walker
02.03.1990–31.03.1990

Susan Fereday
03.02.1990–24.02.1990


Ian Russell
03.02.1990–24.02.1990

Sally Smart
30.11.1989–20.12.1989

Gail Hastings
30.11.1989–20.12.1989

Annotations
03.11.1989–25.11.1989


In House
07.10.1989–28.10.1989

Salle de Reconnaissance
07.09.1989–30.09.1989

Neil Emmerson
08.08.1989–31.08.1989

Physical Culture: a Series of Performances and an Exhibition of Visual Culture
30.06.1989–29.07.1989


Lisa Lewis
02.06.1989–24.06.1989

Constanze Zikos
02.06.1989–24.06.1989

Resistance
05.05.1989–27.05.1989

Opp Art: Anonymous Paintings in Opportunity Shops
03.04.1989–29.04.1989


Greg Ades
03.04.1989–29.04.1989

Rose Nolan
04.03.1989–25.03.1989

Kevin Wilson
04.03.1989–25.03.1989

The Intimate Object
04.02.1989–25.02.1989


Anne Connors
04.02.1989–25.02.1989

Vasari Revisited: a Kunstkammer in Melbourne
09.12.1988–20.12.1988

Anne Zahalka
02.11.1988–18.11.1988

Stephan Bush and Janet Burchill
01.09.1988–24.10.1988


A Short Ride in a Fast Machine
04.08.1988–27.08.1988

Bone
08.07.1988–30.07.1988

Fiona Macdonald
03.06.1988–25.06.1988

Fergus Armstrong
03.06.1988–25.06.1988


John de Silentio
05.05.1988–28.05.1988

Howard Arkley
05.05.1988–28.05.1988

A System of Differences: Some Recent Abstract Art
08.04.1988–30.04.1988

Dale Jones-Evans
04.03.1988–26.03.1988


Pure Invention
04.03.1988–26.03.1988

Gertrude Studio Artists 1988
05.02.1988–27.02.1988

Ten by Ten: 1975-1985
20.11.1987–12.12.1987

Richard Ward
23.10.1987–14.11.1987


Bernhard Sachs
23.10.1987–14.11.1987

Diane Mantzaris
23.10.1987–14.11.1987

Lines of Force
22.08.1987–05.09.1987

The Golden Shibboleth
22.07.1987–15.08.1987


Quiddity
17.06.1987–11.07.1987

Richard King
17.06.1987–11.07.1987

Andrew Cooks and Ed Burton
15.05.1987–13.06.1987

Brett Colquhoun
22.04.1987–13.05.1987


Exquisite Corpse (a Collaborative Incognito)
22.04.1987–13.05.1987

The Gothic: Perversity and Its Pleasure
18.03.1987–15.04.1987

Stephen Eastaugh
20.02.1987–17.03.1987

Rosslynd Piggott
20.02.1987–17.03.1987


Shipwrecked: an exhibition of Paintings, Prints, Drawings and Sculpture
26.11.1986–20.12.1986

Gregory Prior
22.10.1986–22.11.1986

Angela Cavalieri
22.10.1986–22.11.1986

Peter Walsh
12.09.1986–11.10.1986


Jon Campbell
12.09.1986–11.10.1986

Gilding the Lily
08.08.1986–06.09.1986

Christopher van der Craats
01.07.1986–02.08.1986

Roisin O'Dwyer
22.05.1986–21.06.1986


Lewis Miller
22.05.1986–21.06.1986

Slouching Towards Bethlehem: an Exhibition of Preparatory and Informal Drawings
14.04.1986–17.05.1986

Kim Donaldson
14.03.1986–11.04.1986

Philip Faulks
14.03.1986–11.04.1986


Merrin Eirth
14.02.1986–11.03.1986